Випробування другої дитини і виклики подвійного материнства

Виклики подвійного материнства та випробування другої дитини — це те, з чим стикаються кожні батьки, у яких більше однієї дитини. Ця стаття допоможе Вам підготуватися до можливих проблем, а також розповість про досвід інших мам у вихованні двох дітей.

Випробування другої дитини

«Коли моїй першій доньці, Каті, було трохи більше року, життя піднесло мені подарунок у вигляді другої вагітності. Моя друга донька, Саша, народилася раніше на 5 тижнів. Я відчувала, що у мене немає часу, щоб підготуватися до виховання двох дівчаток з різницею віку всього у 2 роки. І хоча у багатьох моїх друзів зараз також по 2 дитини, коли Саша народилася, більшість з них все ще розмірковували щодо другої вагітності. Тож я почувалася трохи самотньою, — розповідає свою історію Анна Свириденко, мама двох дівчаток з Києва.

Все почалося добре, чоловік ходив на роботу, а свекри та батьки були поруч, щоб допомагати. Було трохи сумно, але й чудово спостерігати, як Катя, яка була немовлям, здавалося б, не так давно, поступово дорослішає. До того ж, Саша спала більшість дня, тож у мене був час, який я проводила з її старшою сестрою. Поступово я переконувала себе, що я впораюся.

Але через кілька тижнів сталася катастрофа. Саша ніби божеволіла, як тільки її випускали з рук! Вона кричала і кричала. Було просто кошмаром покласти її у ліжечко хоча б ненадовго, поки я намагалася почитати Каті чи прийняти душ. Втім, є й хороше: справи поступово налагоджуються зі зростанням дітей. Дівчаткам зараз 3 та 1, тож найскладніше, я гадаю, вже позаду!»

Обов’язок наглядати за двома дітьми одночасно — це лише перший виклик подвійного материнства. Ми визначили й інші, знання яких, сподіваємося, стане у нагоді і підготує Вас до випробування другої дитини.

Розподіл уваги та подвійне навантаження

Випробування: нестача маминої уваги

Яким би професіоналом з виконання кількох завдань Ви не були, це не підготує Вас до одночасного виконання усіх фізичних та емоційних потреб двох дітей. Для багатьох це є найбільшим викликом подвійного материнства.

«Я ніби балансую між двома», — каже Марія Лук’янченко, чиїм дітям 4 та 1 рік. Вона порівнює своє життя з постійним визначенням пріоритетів, ти оцінюєш ситуацію і визначаєш, хто з дітей потребує тебе більше у даний момент. «Ти маєш бути поруч в першу чергу для дитини, чиї потреби більш нагальні: допомогти сходити на горщик, заспокоїти і обробити рану чи забите місце, а також допомогти іншій дитині примиритися з фактом, що вона не єдина у цьому світі».

Інша мама, Жанна Рижкова, у випадках, коли її півторарічна донька потребує більше уваги, залучає на допомогу свого сина, якому 4. «Я користуюся нагодою навчити Сергія піклуватися про інших і допомагати сестричці Зої. Він почувається як важливий старший брат, а Зоя отримує вдвічі більше уваги».

Позитивний бік: Так само, як Ваша старша дитина має звикнути Вас ділити з іншою, так і Ви маєте звикнути, що Вас ділять. Але як тільки Ви зможете розслабитися і дати собі можливість не бути весь час вседоступною, Ви можете просто зробити крок назад і дати обом дітям можливість і простір для вирішення їх проблем.

Експерти рекомендують виділяти час один-на-один з кожною дитиною. Наприклад, посидьте помалюйте зі старшою дитино, поки немовля ще спить, або займіться чимось разом з молодшою дитиною, поки старша буде у дитсадку. І нарешті, важлива також допомога родичів та інших матусь, можете інколи залишати старшу дитину погратися з друзями на деякий час у іншої мами, адже Вам також інколи потрібен час для відпочинку.

Випробування: збирання на вулицю

Цього разу не тільки думка про те, як Ваш малюк плаче на людях, змушує Вас роздумувати про можливість ніколи не покидати будинку. Це також сценарії по типу, як Ваш старший тікає від Вас у супермаркеті, поки Ви займаєтеся молодшим. Навіть якщо Ви позбудетеся цих страшних видінь, сама думка про те, що треба буде вдвічі більше перекусів та напоїв (або пляшечок), зміну одягу на двох, і можливо навіть два види підгузок вже відбиває бажання до походів надвір. Як же нарешті вибратися з дому? Плануйте наперед! Тримайте зібраною сумку з необхідними речами та підгузками і старайтеся виходити на 15 хвилин раніше задуманого, враховуючи можливі перевдягання підгузків та істерики.

«Були такі дні, коли я хотіла плакати, намагаючись просто вийти з дому», — визнає Жанна Рижкова. «Типова сцена: немовля кричить, поки я влаштовую його у машинне крісло, старший в цей час відмовляється надягати куртку, а при цьому ще й телефон дзвонить десь з кутка квартири. Але як тільки мій син трохи подорослішав, я стала входити в ритм. Я навчилася зберігати підгузки, вологі серветки та змінний одяг як у багажнику авто, так і у прогулянковій колясці, тож я могла більше не турбуватися, що мене щось спіткає зненацька, без підготовки».

Ви також почнете розуміти, що спізнення — це не кінець світу. «Як тільки Ви покинете перейматися пунктуальністю, справи стануть куди легше», — каже Руслана Коженко з Фастова. «Діти, мабуть, бачили мої нетерплячість та нервування; як тільки я перестала хвилюватися про спізнення, боротьба за вихід з дому практично зникла».

Позитивний бік: Практика творить майстерність, тож з часом і з досвідом Ви визначите для себе найкращий шлях гуляти втрьох. А у той день, коли Ви нарешті складете усе до купи і вийдете з дому без зайвих нервувань, Ви відчуєте себе Супержінкою =)

Більше безсонних ночей і залишена без уваги дитина

Випробування: Безсонні ночі знову

«Я одна з щасливих мам, чиї діти сплять вночі (більш-менш). Але спочатку з ними двома ці цілоденні годування по годиннику мало не вбили мене. Ніч за ніччю я засинала сидячи, з Сашею на колінах. Вона прокидалася пізніше у хорошому настрої, а у мене все боліло і скрипіло, а в голові кумарилося, — розповідає далі свою історію Анна Свириденко, мама Саші та Каті.

Поки вона підростала, ми мали впоратися з подвійним вкладанням дітей у ліжка. Ми з чоловіком визначили, що найкращою тактикою тут буде «розподіляй і володарюй». Мені було сумно не брати участі у підготовці Каті до сну, але вона заслуговувала на повноцінну увагу, тож тато купав її та читав їй на ніч, поки я заколисувала і вкладала Сашу. Як тільки Саша підросла для купання у великій ванні, ми могли купати обох дівчаток разом. І чим більше Саша наближається до свого другого дня народження, тим легше стає читати їм обом разом».

Позитивний бік: Як мама другої дитини, Ви вже знаєте, що ці ранні дні з нестачею сну не будуть тривати вічно. Спробуйте бути спокійними і терплячими, якщо режим сну старшої дитини тимчасово порушиться, вечори будуть хаотичними ще тривалий час, але врешті-решт Ви увійдете у звичний хід справ.

Випробування: Третій лишній

«Я була у захваті, коли дізналася, що знову вагітна, але вже наступної хвилини я боролася з тривожністю та виною. Як Катя зреагує на появу сестри чи брата? — далі веде мову Анна Свириденко.

Як виявилося, вона добре сприйняла цю звістку. Друзі сказали мені, що те, як твоя дитина поводиться з іншими немовлятами — це хороший індикатор того, як вона буде поводитися з молодшим братом або сестрою. Каті подобалися інші немовлята, але вона не йшла з ними на контакт і тримала руки подалі. Такою вона була і з Сашею спочатку. Вона позувала для фотографій і навіть цілувала її у лоб, але іншим часом вона займалася своїми справами».

На щастя, навіть інші люди, чиї старші діти спочатку не були у захваті від появи ще одного малюка, побачили зміни на краще. Все стає легше, як тільки немовля підростає.

«Місяцями Міша питав мене: «Мамо, чому ми не можемо викинути цю дитину?» Але нещодавно у нас стався прорив, все змінилося на краще. Молодша сестричка почала хихикати з комічних облич, які Міша їй показував. Це змусило його відчути до неї більше приязні і тепла», — розповідає Катерина Дроботун.

«Коли моя молодша, Соня, почала сидіти і гратися, а потім повзати і ходити, Оксанка, старша, почала поступово прив’язуватися до неї. Зараз вони граються і ходять разом», — каже Наталія Іванчук.

Позитивний бік: Коли діти справді почнуть взаємодіяти — з тих пір, як очі немовляти загоряються при появі старшої сестри чи брата, до того, як обоє почнуть розважатися, сміятися і гратися разом — усі випробування виховання двох дітей будуть здаватися Вам цілком вартими такого результату.

Речі, які стають легшими з появою другої дитини

Заколисування з аудиторією

«Моя старша, Маша, вилазила на мене, коли я годувала новонародженого Антона, і намагалася торкнутися дитини, — розказує Світлана Шарицька з м. Дніпро. Нарешті я вирішила скористатися перевіреним методом — телевізором. Короткі, півгодинні дитячі передачі давали якраз достатньо часу, щоб відвернути увагу Маші, тож я могла погодувати немовля у спокої».

Марія Лук’янченко також зрозуміла, що годування другого немовляти зовсім не є таким же чудовим і спокійним часом, як це було вперше: «Годуючи свою старшу доньку, я могла відпочити і дати спокою огорнути мене. Однак у годуванні мого молодшого сина не було нічого заспокійливого, тому що я знала, що годуючи його, я мушу ще й одночасно наглядати за донькою».

Позитивний бік: Виснажливо одночасно годувати немовля і наглядати за іншою дитиною, але все ж і з цим можна впоратися. Принаймні є надія, що Вам вдасться трохи посидіти на місці, поки годуватимете =)

Що справді стає легше з появою другої дитини:

  • Піклування про новонародженого здається Вам набагато легшим, ніж вперше
  • Ви знаєте точно, які дитячі речі та предмети Вам знадобляться, у Вас і так більшість залишилася
  • Ви більше довіряєте своїй інтуїції з приводу дитячих хвороб або проблем
  • Тато може взяти кожну дитину без Вашого пильного нагляду за його кожним рухом
  • У Вас з’явиться маленький помічник, який буде радий подати Вам серветку, коли потрібно.
  • У Вас вже є дитячий одяг, і якщо Ваші діти однієї статі, то вважайте, що у Вас все готово.
  • Врешті-решт, коли підростуть, ці двоє будуть займати одне одного годинами.

Якщо у стосунках Ваших дітей не все гладко і Ви хотіли б виправити це і встановити між ними дружбу і розуміння, читайте нашу статтю «Суперництво між дітьми у родині: як уникнути боротьби і зміцнити зв’язок».

Також Ви можете подивитися у нас каталог іграшок якими можна зацікавити дитину коли Ви зайняті немовлям.

Сподобалася стаття? Хочете ще подібних статей і корисних матеріалів? Автор дуже меркантильний і працює виключно за лайки і поширення у соцмережах. Більше лайків — більше нових статей =)

Які ще випробування другої дитини Вам зустрічалися? Пишіть нам у коментарях.

 

Ваша активність - наше натхнення! Подякуйте автору лайком, репостом чи коментарем =)