Тиха дитина, поради для заохочення

У Вас сором’язлива тиха дитина? Тоді Вам скоріш за все буде знайома подібна ситуація. Ви йдете зі своєю маленькою донькою по вулиці і розмовляєте. Раптом Ви помічаєте свого знайомого. Як і очікувалося, він підходить до Вас і голосно вітається. Дитина губиться і ховається за Вами, не бажаючи говорити з незнайомцем. Чоловік не знає, як реагувати. З одного боку, Ви розумієте обережність і небажання доньки до комунікації з незнайомцем, з іншого — Ви маєте вибачатися і пояснювати чоловіку, що донька так реагує не через неввічливість чи страх. Більше того, Ви переживаєте, що подібні випадки будуть негативно впливати на її впевненість у собі.

Ми зазвичай вважаємо тихих дітей та інтровертів сором’язливими, невпевненими у собі, важко сприймаючими соціальні контакти. З нейрологічної точки зору, вони просто запрограмовані інакше, ніж гучніші та активніші діти, і реагують більш позитивно на менш збудливе середовище. Однак навіть у складних умовах Ваша тиха дитина може відточувати свої соціальні навички і вчитися знаходити шлях у цьому гучному світі. Наступні підказки допоможуть їй у цьому.

Поради експертів для заохочення сором’язливих і тихих дітей

Перегляньте комунікацію

Тихі діти можуть отримувати помилкові повідомлення, навіть від власних батьків, що з їх стриманою поведінкою щось не так. Кажучи: «Вибачте, вона просто сором’язлива» іншому дорослому, який намагається почати спілкування з Вашою дитиною, Ви натякаєте своїй дитині, що оточуючі розцінюють її небалакучість як негативне явище. Кращою реакцією у даній ситуації буде сказати: «Схоже, вона зараз просто не дуже хоче розмовляти». Таким чином Ви визнаєте, як дитина почувається на даний момент і що вона не обов’язково почувається так завжди. Зрештою, Ваш малюк може повернутися до своєї балакучості, як тільки Ви повернетеся додому. Створивши атмосферу прийняття у своїй родині, Ви дасте дитині свободу зберігати свою природну суть.

Відкрийте діалог

Поговоріть з дитиною після ситуацій, що змусили її перейти у «тихий» режим, як-от описана вище ситуація зустрічі зі знайомим на вулиці. Запитайте: «Що трапилося, коли той чоловік привітався з нами? Це змусило тебе почуватися незручно?». Подібні розмови допоможуть як Вам, так і дитині, краще розуміти її поведінку. Потім Ви можете запропонувати деякі шляхи вирішення подібних ситуацій у майбутньому. Якщо дитина відмовляється сказати «Добрий день» у відповідь, то попросіть її помахати рукою, кивнути чи хоча б посміхнутися. Таким чином Ви допоможете їй пройти необхідний шлях до взаємодії з різними людьми, що чекає її у школі та інших сферах життя.

Практикуйте соціалізацію

Кожен з нас може почуватися некомфортно у гучному чи незнайомому середовищі. В той час як дорослі можуть зберігати рівновагу і справлятися зі своїми емоціями, маленькі діти все ще опановують ці навички. Тож стратегія №1 полягає у постійній практиці. Поступове знайомство тихої дитини з різними соціальними ситуаціями допоможе їй крок за кроком просуватися до почуття комфорту і зрештою беззастережно гратися з іншими дітьми. Намагайтеся не відправляти дитину у велику групу дітей чи наполягати на взаємодії, перш ніж вона буде готова. Це може породити тривогу і подальше уникання контакту. Починайте з малого, нехай грається з одним другом, а з часом приєднуйте більше дітей. І не дивуйтеся, якщо Ваша дитина обере собі шумного компаньйона. Друг, який почувається легко і невимушено, допомагає їй проторювати шлях у соціумі.

Плануйте наперед

Якщо скоро буде святкування дня Народження друга, розробіть стратегію дій наперед. Скажіть своїй дитині: «Прийнято вручати імениннику подарунок і казати: «З днем Народження!» Потім зіграйте цю взаємодію вдома у ролях кілька разів, щоб дитина почувалася невимушено, кажучи це. Ви також можете порадити дитині взяти свою улюблену іграшку чи книгу, коли Ви будете йти у гості до батьків іншої дитини, щоб розтопити лід і розпочати спілкування з новим другом/подругою. Уникайте також прибувати останніми на заходи, де Ви одразу потрапите у гучне і багатолюдне середовище. Натомість приїдьте раніше, щоб інші люди підходили до Вас і розмовляли по одному, поступово прибуваючи, таким чином дитині буде легше їх сприймати.

Хваліть за заслуги

Діти чудово реагують на підбадьорення та заохочення, і Ваша тиха дитина не є виключенням. Ви можете підвищити її впевненість у собі, якщо будете помічати і хвалити її нові вміння. Але не треба підкупу. Якщо Ви пообіцяєте сину морозиво за те, що він поговорить з сином Ваших знайомих, то він може замислитися, чому ця взаємодія така важка, що Ви пропонуєте за неї винагороду. Натомість визнавайте соціальний прогрес дитини крок за кроком. Якщо донька розважається на святі у друзів, то обов’язково скажіть їй з радістю і заохоченням: «Я бачу, що тут весело з іншими дітьми!» Так вона сама відмітить свій прогрес: «О, а у мене виходить! Мені і правда весело з новими друзями».

З невеликим навчанням та практикою, Ваша м’яка і тиха дитина почуватиметься набагато комфортніше у різних соціальних ситуаціях. Користуйтеся цими порадами, щоб допомогти їй у цьому і не забувайте ставити лайк автору!

Ваша активність - наше натхнення! Подякуйте автору лайком, репостом чи коментарем =)