Складні питання дітей, на які важко відповісти

Діти обожнюють задавати питання «Чому?», але у Вас не завжди є відповіді на все. Ми поспілкувалися з експертами і знайшли вдалі відповіді на складні питання дітей, які застають батьків зненацька.

1. Чому динозаври вимерли?

Скажіть дитині: Близько 65 млн років тому гігантський астероїд впав на Землю і змінив усе на нашій планеті. Динозаври не змогли пристосуватися і зрештою вимерли, поступившись місцем новим видам тварин, які більше підходили для нового клімату.

Що Ви повинні знати: Динозаври – це живий доказ того, що світ раніше був дуже відмінним від нинішнього, а це збурює дитячу фантазію. Тема динозаврів може зачепити дитячу цікавість і до інших сфер науки. Тож скористайтеся можливістю і поговоріть з дитиною заодно і про навколишнє середовище та еволюцію. Наприклад, розкажіть про те, що рештки динозаврів виявляють факт, що вони були предками нинішніх курей, голубів та навіть страусів.

2. Чому у світі так багато мов?

Скажіть дитині: Тисячі років тому люди у різних суспільствах по всьому світу розробили свої власні слова для опису їх життя, ось чому нинішні люди з одного регіону все ще розмовляють на одній мові, в той час, як їх сусіди з іншої країни – на іншій. Мови також еволюціонують з часом. Наприклад, англійська мова змінилася настільки, що якщо б нинішній носій мови почув того, хто розмовляв нею 500 років назад, то у нього були б проблеми з розумінням слів. Така сама ситуація і з українською та давньослов’янською мовами.

Що Ви повинні знати: Коли дитина чує, як хтось говорить на іншій мові, це здається їй дуже дивним, навіть бентежним. Ми ж повинні допомогти дітям якнайраніше зрозуміти, що вони можуть вчитися у інших культур. Таким чином вони не будуть боятися іноземців, а навпаки будуть відкриті світу, усім його цінностям і знанням. Скажіть дитині, що для людей з інших країн теж може бути дивно чути нашу мову і що багато слів, якими ми користуємося у повсякденні, також часто походять з інших мов, наприклад, «балет» (французька), «вермішель» (італійська).

3. Чому ми не хочемо, щоб інші бачили наші інтимні частини тіла?

Скажіть дитині: Це тому, що ми користуємося ними для того, що ми не робимо на людях. Наприклад, для туалету. Саме тому вони і називаються «інтимними». І саме тому ми закриваємо їх купальниками на пляжі і закриваємо двері, коли ходимо у туалет. Ми не показуємо свої інтимні місця нікому, крім мами і тата або іншого довіреного дорослого, наприклад, лікаря. Якщо хтось намагається доторкнутися до твоїх інтимних частин і змушує тебе почуватися незручно, будь ласка, скажи мені одразу ж.

Що Ви повинні знати: Відповідь на це питання – це чудовий шанс виробити у дитини спокійне, нормальне ставлення до тіла. У малих дітей немає вроджених табу, тож скористайтеся цією можливістю, щоб встановити безпечні рамки щодо частин тіла, які мають бути недоступними для чужих.

4. Чому цей чоловік живе на вулиці?

Скажіть дитині: Я рада (-ий), що ти помітив (-ла) його. Є багато причин, чому люди стають бездомними. Можливо, він втратив роботу або став занадто старим чи хворим, щоб піклуватися про себе та свій дім. У будь-якому випадку, до нього не треба ставитися зневажливо. За можливості, ми повинні допомагати таким людям, віддаючи кошти на благодійність або старий одяг для притулків.

Що Ви повинні знати: У дітей обмежена здатність до порівняння з іншими, вони часто вірять, що інші живуть так само, як і вони. Тож їм потрібна відвертість, але також і запевнення, що вони не повинні переживати за те, що також стануть бездомними. У дітей також є значна здатність до співпереживання іншим, тож Ви усією родиною можете подумати про благодійність і знайти спосіб допомоги у міру своїх сил.

5. Чому люди хворіють?

Скажіть дитині: Зазвичай це трапляється через шкідливі мікроорганізми, які можуть потрапити у наше тіло через повітря чи їжу, а також коли ми торкаємося рота чи очей, не помивши руки. Більшість часу віруси та бактерії не шкодять нам, але інколи наше тіло не може побороти їх – тоді ми хворіємо. Інколи, люди також хворіють, бо їхнє тіло не функціонує належним чином, але передбачити такі хвороби важко. На щастя, у більшості випадків, відпочинок та ліки допомагають видужати.

Що Ви повинні знати: Важливо відзначити відмінність між поширеними хворобами, як грип, та більш більш важкими, як рак. Дітям важливо знати, що вони видужають. Поясніть, що важкі хвороби зазвичай трапляються у більш старшому віці. Ті ж хвороби, якими діти часто хворіють, типово лікуються доволі легко. Поки розмовляєте на цю тему, розкажіть про звички гігієни та здорового способу життя для уникнення захворювань.

Більше відповідей на складні питання дітей

6. Чому дорослі інколи плачуть, коли щасливі?

Скажіть дитині: Люди можуть відчувати щось настільки сильне, що просто повинні це якось випустити. Коли діти відчувають щастя, вони зазвичай стрибають і кричать, але у дорослих бувають більш складні емоції, тож коли ми по-справжньому щасливі, то можемо одночасно бути і трішки сумними. Інколи дорослі просто не можуть стримати сліз.

Що Ви повинні знати: Коли Ви плачете від щастя, то зазвичай відчуття протирічні, наприклад, перший день дитини у дитсадку (Ви дуже пишаєтеся нею, але вона росте так швидко!). У дітей немає такого спектру емоцій, тож ця концепція спантеличує їх. Скористайтеся цією розмовою, щоб спонукати дитину виражати свої почуття словами. Підкресліть, що плакати – це нормально, але важливо також говорити про те, що не так, про причини. Якщо дитина зрозуміє, чому у Вас сама така емоційна реакція у даному випадку, то це допоможе їй стати більш чутливою до почуттів інших. Тож скажіть дитині, що якщо вона побачить, як Ви плачете, вона може запитати про Ваші почуття: це від щастя чи від суму?

7. Чому я не можу лягати спати так же пізно, як і ти?

Скажіть дитині: Не тільки твоє тіло потребує відпочинку після щоденної біганини, а й твій мозок також. Він отримує значне навантаження, адже ти кожного дня мислиш і відкриваєш нове. Оскільки ти такий активний і вивчаєш набагато більше, ніж дорослі, кожного дня, то ти потребуєш більше часу на відпочинок. Ти йдеш спати раніше за нас, щоб твоє тіло та розум могли працювати краще зранку.

Що Ви повинні знати: Всупереч популярному уявленню, наше тіло та мозок не «ростуть», поки ми спимо. Але науковці наголошують, що відпочинок важливий для здорового розумового розвитку. Коли діти сплять менше 10 годин вночі, вони більш дратівливі і вчаться гірше.

8. Чому у інших дітей більше іграшок, ніж у мене?

Скажіть дитині: Це рішення дорослих, що робити зі своїми грошима. Тож інші батьки можуть зробити вибір витрачати більше на іграшки, ніж ми. Я розумію, що ти можеш відчувати заздрість до інших дітей, але більша кількість іграшок не зробить нашу родину більш щасливою та кращою за інших.

Що Ви повинні знати: Хоча це і важко, але скористайтеся цією можливістю для початку розмови про гроші: звідки вони беруться і як Ваша родина ними розпоряджається (витрачає, зберігає, віддає). Поясніть, що усе має свою вартість, опишіть, що Ви з партнером робите кожного дня, щоб оплачувати рахунки. Поговоріть про різницю між бажанням і необхідністю («хочу» і «треба»), а зі старшою дитиною – про можливість власного заробляння коштів, підробіток різними способами.

9. Чому я повинен (-нна) запросити ту дівчинку (того хлопчика) на свій день Народження?

Скажіть дитині: Якщо ти цього не зробиш, це може образити і засмутити іншу дитину, а ми у нашій родині намагаємося бути добрими і справедливими до інших. Навіть якщо вона здається тобі не такою, як ти, і не любить те саме, що і ти, важливо все-таки внести її у список гостей. Тобі не обов’язково ставати з нею близькими друзями, але подумай про те, якби інша дитина влаштовувала свято і покликала усіх, крім тебе. Тобі також буде образливо.

Що Ви повинні знати: Діти можуть почати формувати групи та виключати інших з них ще у дошкільному віці. Боротьба з такою поведінкою зараз може мати значний вплив у майбутньому. Якщо Ви зможете навчити дитину у ранньому віці розуміти і зважати на почуття інших, а також шукати способи їм допомогти, то Ви виростите дитину, яка не тільки не буде цькувати інших, а й зможе зупинити інших від жорстокої поведінки.

На які ще складні питання дітей Вам доводилося шукати відповідь? Діліться з нами у коментарях.

Ваша активність - наше натхнення! Подякуйте автору лайком, репостом чи коментарем =)