Як прищепити дітям любов до читання: 18 геніальних способів

Мабуть, багато батьків хотіли б бачити своїх дітей не тільки гарно вихованими, а й такими ж книголюбами, як вони самі були у дитинстві. Але, як і багато мрій батьків, здійснити цю не так то просто. І це не є чимось незвичним у наші часи.

Ми хочемо, щоб наші діти більше читали, тож вони знаходяться під постійним тиском до цього заняття, і цей тиск може закрити від них радість від захопливого читання. Частково читання приносить нам радість саме тому, що ми насолоджуємося ним наодинці. Тож батькам краще не бути занадто зацикленими на засвоєнні дитиною інформації, просто читайте разом з дітьми у своє задоволення. Зберігайте легкість та захват цього заняття.

Книги змушують нас посміхатися, переносять у далекі місця та часи, збуджують увесь спектр емоцій та почуттів. Якщо ми будемо ставитися до книг, ніби вони чарівні, то діти будуть рости з таким же переконанням.

Почніть з цих простих і перевірених мамами та експертами способів виховати любов до читання, і нехай магія книг наповнить Ваш дім.

18 способів виховати любов до читання у дітей:

1. Слухайте аудіокниги

Так, аудіокниги також є одним зі способів читання, і вони допомагають дітям робити це краще. Слухати, як хтось впевнено читає книгу, ­– це чудовий спосіб досягти вільного читання, тобто здатності читати текст швидко, точно і з гарною вимовою. Рекомендовані книги для читання – «Павутиння Шарлотти» Е.Б. Вайта та «Гарі Поттер» Дж.К. Роулінг. Аудіокниги можна слухати як вдома, так і на прогулянках і у поїздках машиною. В Інтернеті є чимало як безкоштовних, так і платних аудіокниг.

2. Моделюйте любов до читання

Діти наслідують дорослих. Коли Ви зростаєте в оточенні любителів шкідливої їжі, то Ви і самі починаєте її любити. Коли Ви зростаєте в оточенні книг, Ви починаєте любити книги. Тож старайтеся, щоб діти часто бачили Вас з книгою у руках, а також розмовляйте з ними про книги. Розказуйте їм, що цікавого Ви прочитали, що нагадує Вам якийсь пережитий досвід та ін. Таким чином, малята будуть бачити, що книги приносять Вам задоволення і знання, і самі захочуть спробувати.

3. Створіть свій затишний куточок

Тихий, комфортний, повний книг куточок кімнати є обов’язковою деталлю. Діти полюбляють будувати вежі і форти, тож просто повісьте ковдру на два стільці – і вуаля! Якщо Ви зробите це місце особливим, привабливим для дитини, то це сприятиме читанню ще більше. Можете скористатися пляжною темою: рушники на підлозі, пляжна парасолька біля стіни, плакат з океаном та відерця з книгами. Інші ідеї: печера піратів, тропічний ліс, космічний корабель тощо.

4. Дайте книгам ожити

Якщо Ви знаходите речі або події у книзі, які Ви можете перенести у реальне життя, зробіть це. Це поглиблює враження від прочитаного. Наприклад, якщо Ваш 3-річний малюк полюбляє розповідь «Троє поросят», то поведіть його дивитися на свинок. Читаєте про зірки? Йдіть у планетарій. Або, якщо є час, натхнення і кошти, поїдьте на екскурсію у те місто, про яке читали: у Лондон, після прочитання «Гарі Поттера» або у Нью-Йорк, після книги «Стюарт Літтл».

5. Святкуйте дні народження письменників

У США 2 березня святкують день Читання. У цей день у школах відбуваються змагання з читання, ігри та вечірки. У нас такого дня немає, але не біда, Ви можете влаштовувати свої святкування вдома. Наприклад, на день Народження Тараса Шевченка Ви з дітьми можете почитати деякі з його творів.

6. Прочитайте книгу, а потім перегляньте фільм за нею

Оберіть цікаву книгу, за якою потім зняли фільм, і прочитайте її разом, по кілька глав за раз. Наприклад: «Міст у Терабітію», «Хроніки Нарнії», «Чарлі і Шоколадна фабрика». Коли закінчите читання, проведіть вечір за переглядом фільму. Так Ви будете мотивувати дітей до читання і розвивати їх мислення, адже книжна та екранна версії часто мають відмінності, які Ви можете пошукати разом при перегляді.

7. Кладіть книги повсюди

Оточення дітей книгами з найранішого віку виробляє у них звичку і цікавість до книг. Оформте кошик з книгами на нинішній сезон, діти будуть у захваті від споглядання нових заголовків, а якщо тема книг перекликається з подіями цього місяця, то це тільки поглибить їх інтерес. У навчальний період пошукайте книги з темами, які дитина вивчає у школі. Розкидайте їх по дому у різних місцях, діти обов’язково їх підберуть. Не лишайте книги на полицях, давайте дітям торкатися їх, носити їх всюди, навіть брати деякі у ванну.

8. Читайте вголос, навіть коли у цьому вже немає потреби

Читання вголос має не тільки освітній аспект, а й соціальний – поглиблює зв’язок між людьми. До того ж, таким чином діти вчаться читати краще і швидше, а також люблять це заняття ще більше, коли чують численні історії роками у затишній змістовній атмосфері, біля люблячих батьків. Слухання також дає втомленим читачам паузу для відпочинку. Чудові автори для читання вголос: К.С. Льюїс, Е.Б. Вайт, Роальд Дал.

9. Перетворіть візити у бібліотеку/книжковий магазин на пригоди

Консультуйтеся з бібліотекарями та продавцями про актуальні книги перш ніж самим походити між полиць з книгами. Вони часто знають про нові та цікаві книги для дітей. Навіть якщо Ви йдете у бібліотеку для пошуків матеріалу для рефератів у школі, зробіть це заняття веселим. Зробіть дитині свій читацький квиток у бібліотеку або віддайте свою карту постійного покупця з книжкового магазину, це дасть їй відчуття володіння і відповідальності за власний читацький досвід.

10. Перечитуйте книги для малюків

Книги прискорюють ранній розвиток мови. Спочатку діти помічають ілюстрації, потім вони вчаться перегортати сторінки, а тоді вже вони розуміють, що історія одна і та сама кожного  разу – усе це ключові навички, які розвиваються перед самим читанням. Книги з віршами особливо корисні, вони допомагають розвивати розпізнавання звуків та повтори. Діти обожнюють римовані твори, тому що вони можуть розпізнавати, що буде далі і самі приєднуватися до проговорювання.

11. Ненав’язливо ведіть читацький щоденник

Хорошою звичкою буде збиратися з дітьми на дивані вранці кожної неділі і читати протягом години, ще не вилазячи з піжам. Тож, коли приходять робочі будні, ніхто не буде скаржитися на ще 20 хвилин додаткового читання на додачу до усіх інших домашніх завдань. Як тільки Ви почнете змушувати дітей читати, Ви заберете увесь захват від цього заняття. Якщо діти не можуть справитися з додатковим читанням або вони засинають під час нього, як інколи трапляється, то вони можуть внести одну з книг, яку читають по неділях, у свій читацький щоденник.

12. Займіться приготуванням їжі разом

Коли інгредієнти та інструкції прочитати повільно багато разів, це покращує розуміння. Тож візьміть кулінарну книгу і дайте дитині обрати страву, яку Ви приготуєте разом. Попросіть її читати рецепт вголос, поки Ви будете займатися підготовкою та нарізанням інгредієнтів. А потім дайте дитині завдання записати меню на день, таким чином розвиваючи і навички письма.

13. Створіть свій клуб

Усе, що потрібно – це двоє людей, що читають однакову книгу. Нехай Ваша дитина запросить свого друга, або просто робіть це вдвох. Оберіть дату завершення читання і місце зустрічі, а також кілька питань, щоб розпочати діалог (найцікавіше місце у творі, улюблений персонаж, ідеї для альтернативного фіналу). Читання – це соціальна діяльність, тож книжковий клуб – це чудовий спосіб поділитися досвідом з друзями та родиною. Ви також можете включити у цей клуб любителів книг дідусів і бабусь, інших родичів. Навіть якщо вони живуть на відстані від Вас, то можна проводити засідання клубу по Скайпу, головне – мати бажання.

14. Задавайте питання

Це посилює розуміння та задоволення. Буде нецікаво, якщо діти не розуміють, про що йде мова. Запитайте дитину, які герої їй подобаються найбільше, що, на її думку, станеться далі, що б вона зробила у даній ситуації. Якщо Ви будете фокусуватися на буквах і звуках у збиток самій історії, то діти навряд чи стануть любителями читання. Якщо Ви хороший читач і швидко читаєте, Ви не дивитеся на кожну букву, Ви читаєте заради значення, заради знання, що буде далі, що якраз-таки і породжує цікавість до читання.

15. Звертайтеся до книг у важкі часи

Додавайте книги до будь-якого захоплення у житті дитини, і до будь-якої боротьби з труднощами. Збираєтеся завести цуценя? Додайте книгу на цю тему. Дитина переходить у іншу школу? Додайте книгу. Книги можуть допомогти, коли людей переповнюють емоції: сум, захват та ін. Нехай «книжна фея» змусить проблеми зникнути. Загорніть книгу і залиште з нею записку: «Я чула, ти скоро станеш старшою сестрою. Це допоможе тобі дізнатися більше про твою нову роль. З любов’ю, Книжна Фея».

16. Прикиньтеся дурником

Згадайте самих себе, коли Ви не могли відірватися від книжної історії і продовжували читання під ковдрою, крадькома від батьків. Тож, якщо цього не уникнути, краще купіть своїм дітям постарше ліхтарик, щоб вони могли займатися читанням після офіційного відбою. Це допоможе дітям розуміти, що читання – це нагорода та привілей, вони почуватимуться більш дорослими.

17. Читайте журнали

Журнали допомагають навчити дітей тому, що актуальна інформація про те, що відбувається у світі, важлива і цінна. Вони дають нам можливість зацікавитися речами, про які ми раніше не замислювалися. Важливо також створити певний ритуал щодо цього. Наприклад, дитина може виробити звичку читати журнал «Національна Географія» біля вікна, споглядаючи навколишній пейзаж.

18. Даруйте книги

Коли дідусі та бабусі дитини питають Вас про подарунки дитині, пропонуйте книги! Також спонукайте дітей дарувати книги друзям на свята з написом, чому саме ця книга є особливою і цінною для отримувача. Таким чином Ви вчите дитину, що книги є способом комунікації та зв’язку з іншими.

Сподіваюся, Ви винесли для себе з цієї статті чимало корисної інформації, яка допоможе не тільки Вашим дітям, а й Вам подружитися з книгами і виховати любов до читання. Тож швиденько ставимо лайк автору за статтю, зберігаємо у себе на сторінці і починаємо втілювати ці поради у життя!

Ваша активність - наше натхнення! Подякуйте автору лайком, репостом чи коментарем =)