Готовність дитини до школи

Перший дзвінок — особлива подія не лише для дітей, а й для дорослих. Здавалось би, у цьому немає нічого складного: малюк випускається зі старшої групи дитсадку і автоматом переходить у перший клас.

Однак є діти, яких не варто поспішати саджати за шкільну парту, так як вони просто не готові до того навантаження, що їх чекає. Як зрозуміти, чи готова дитина піти у перший клас?

Психологи стверджують, що є 5 головних критеріїв, згідно з якими можна оцінювати, чи готова дитина стати першокласником. Так, розглянемо детально кожний з них.

Готовність дитини до школи

Інтелектуальний показник

Інтелектуальна готовність до школи визначається мисленням, пам’яттю та увагою.

Мислення

У дитини повинні бути базові знання про навколишній світ. Спитай у дитини таке: її ім’я, прізвище та місце проживання, геометричні фігури (квадрат, круг, овал, прямокутник), кольори. Чи розуміє дитина значення слів «більше», «менше», «високий», «низький», «правий», «лівий», «над», «під», «біля», «вузький», «широкий». Чи може дитина порівняти різні предмети і знайти у них відмінності, визначити основні ознаки явищ та предметів.

Пам’ять

Щоб у подальшому у школяра не було проблем з навчанням, потрібно потурбуватися про тренування його пам’яті. Зробити це доволі просто.

Спосіб 1. Кожного дня в ігровій формі пропонуйте малюку запам’ятовувати чотиривірші чи коротенькі віршики (наприклад, Агнії Барто).

Спосіб 2. Розкладіть перед малюком кілька предметів (іграшок) і попроси їх запам’ятати. Після цього нехай дитина закриє очі чи відвернеться, а Ви у цей час заховайте якийсь предмет. Нехай дитина спробує визначити, що саме було заховано.

Спосіб 3. Підготуйте 10 різних картинок чи предметів і дай дитині час, щоб їх запам’ятати. Потім забери і попроси перерахувати ті предмети (чи картинки), які вона запам’ятала.

Увага

Увага зосереджуватися важливо не лише для школярів, а й для дорослих. Щоб перевірити увагу свого майбутнього першокласника, прочитайте вголос декілька пар слів і попросіть визначити найдовше слово. Якщо малюк почне перепитувати, значить, увага у нього погано розвинена, і він на щось відволікається під час виконання вправи.

Мотиваційний показник

Щоб перевірити мотиваційну готовність дитини до школи, запитайте, чи хоче дитина відвідувати школу. Чи є у неї прагнення здобувати нові знання і змінити дитсадок на більш серйозну підготовку?

Психологічний показник

Вимоги школи істотно відрізняються від тих, які висуваються у дитсадку. Ваша дитина до них психологічно готова, якщо у неї є такі якості: організованість, самостійність, здатність управляти своєю поведінкою і готовність до нових форм взаємодії з дорослими людьми.

Соціальний показник

Оскільки дитині, яка вперше йде до школи, треба вчитися налагоджувати контакт з оточуючими, її соціальна готовність визначається наступними факторами: легкістю спілкування з однолітками, вмінням не перебиваючи вислухати чужу думку, дотриманням порядку та черги, вмінням підтримати розмову.

Фізичний показник

Якщо дитина здорова, вона набагато швидше адаптується до школи, тому батькам дуже важливо не просто взяти довідку у відповідних спеціалістів, а й переконатися у тому, що фізичні показники дитини повністю відповідають нормі.

Перед школою треба перевірити слух, зір, увагу, моторику (чи вміє дитина грати з м’ячем, стрибати, спускатися і підніматися по сходах), зовнішній вигляд (чи дитина виглядає бадьорою, здоровою, повною сил).

Окремо хочеться поговорити про готовність батьків. По-перше, дуже важливо враховувати матеріальну сторону і бути готовими до доволі значних витрат: канцелярія, одяг, спортивна форма, взуття, харчування і багато іншого.

По-друге, часто батьки самі психологічно не готові відпустити свою дитину у школу, проявляючи необґрунтовану тривогу і навіть паніку. Якщо Ви помічаєте за собою подібне хвилювання, постарайтеся усвідомити, що Вашій дитині пора звикати до самостійного життя. Якщо ж їй знадобляться допомога чи порада, то Ви будете поряд і обов’язково допоможете.

Сподіваємося, ці поради допоможуть Вам визначити готовність дитини до школи. Якщо сподобалася стаття, ставте лайки і діліться з друзями.

Ваша активність - наше натхнення! Подякуйте автору лайком, репостом чи коментарем =)