Прості та ефективні поради з дитячої дисципліни

Для багатьох матерів створення ефективної дитячої дисципліни це одне з найважчих і найбільш стресових завдань, тест на витривалість волі між тобою і дитиною. Адже як тільки дворічна дитина розуміє, що вона може стукнути свого братика по голові лялькою, вона тут же перейде до поведінки, що примусить Вас хвилюватися ще більше – і процес повторюється заново. З нашої статті Ви дізнаєтеся прості та ефективні поради з дитячої дисципліни, які допоможуть Вам впоратися з нелегкими завданнями материнства та батьківства.

Що ж насправді означає “дисциплінувати” дитину?

Деякі люди прирівнюють це до ляскання і покарань, але ми зараз говоримо не про це. Як вважають багато експертів з батьківства, дисципліна – це встановлення правил для припинення поганої дитячої поведінки: агресивної (штовхання і кусання), небезпечної (вибігання на дорогу) та неприйнятної (кидання їжею). Це також про розкриття наслідків, що йдуть слідом за такою поведінкою. 

Тож ось 7 стратегій, які допоможуть Вам встановити межі і припинити погану поведінку дитини.

1. Обирайте свої битви

Якщо Ви весь час говорите: “Ні, ні, ні”, то дитина вимкне слух і не розумітиме Ваших пріоритетів. Визначте, що для Вас важливо, встановіть відповідні обмеження і проведіть роз’яснення відповідних наслідків. Ставтеся легше до дрібниць, які набридають, але тим не менш відносяться до категорії “ну то й що?” – це звички, які Ваша дитина з часом переросте, наприклад, наполягання на тому, що одягатися у рожеве (і тільки рожеве).

2. Знайте тригери (спускові гачки) своєї дитини 

Деяку погану поведінку можна відвернути, якщо розуміти, що її запускає, і створити план наперед. 

Якщо Ваш малюк у супермаркеті хапає баночки з полиць, візьміть йому іграшки з собою, щоб він був зайнятий ними, поки Ви займаєтесь покупками. Якщо Ваша 2-річна дитина не хоче ділитися своїми м’якими іграшками, то просто заберіть їх з зони ігр ще до приходу її друзів. Якщо 3-річний малюк любить малювати на стінах, покладіть олівці у шухляду, де він не дістане і не давайте йому малювати без нагляду. Також, деякі діти капризують, коли голодні, стомлені або знервовані від перебування у тісному просторі. Тож піклуйтеся про те, щоб дитина отримувала здорове харчування, вдосталь сну (10 годин вночі + 1-2 години в обід) і гралася на дворі для витрат енергії, навіть у холодну погоду. 

3. Будьте наполегливими

У період від 2 до 3 діти намагаються зрозуміти, як їхня поведінка впливає на оточуючих. Якщо Ваша реакція на ситуацію змінюється – одного дня Ви дозволяєте сину кидати м’яч у будинок, а наступного дня ні, то Ви збиваєте дитину з пантелику протирічними сигналами. 

Немає розкладу, який визначить скільки випадків та зауважень знадобиться перед тим, як дитина припинить певну поведінку. Але якщо Ви постійно реагуєте однаково, то дитина, скоріш за все, засвоїть урок вже через 4-5 разів. 

Застереження: до 2 років багато дітей розуміють, що можна примусити батьків втратити рішучість, якщо бути милими. Не дайте цій тактиці збити Вас зі шляху, якими б милими чи розумними діти не були. 

4. Не піддавайтесь емоціям

Звичайно, це важко залишатися спокійною, коли дитина смикає собаку за хвіст чи відмовляється чистити зуби у десятитисячний раз. Але якщо Ви почнете роздратовано кричати, то повідомлення, яке Ви хочете донести, загубиться і ситуація швидко загостриться. 

Коли дитина затоплена негативними емоціями батьків, вона буде бачити тільки їх і не почує нічого з того, що Ви говорите. Тож стримуйте бажання підвищити голос. Глибоко вдихніть, порахуйте до 3 і присядьте до рівня очей дитини. Будьте швидкими та стійкими, серйозними і рішучими, коли робите догану. 

5. Коротко і просто

Якщо Ви мама вперше, то скоріш за все Ви намагаєтеся розмовляти з дитиною, коли вона порушує правила, даючи детальні роз’яснення про те, що вона зробила не так, і детальні погрози про привілеї, які дитина втратить, якщо не перестане погано поводитися. Але як стратегія дисципліни, багато говорити неефективно, оскільки є ризик стати занадто емоційними. Якщо дітям у 18 місяців не вистачає когнітивних здібностей, щоб зрозуміти довгі речення, то 2-3 річним дітям, які вже добре розуміють мову, все ще не вистачає уваги, щоб зануритися у те, що Ви кажете. Натомість, говоріть короткими фразами, повторюючи їх кілька разів, додаючи до них голосові варіації і вирази обличчя. 

Наприклад, якщо 18-місячна дитина вдарить Вашу руку, кажіть: “Ні! Не бий маму! Це боляче! Не бити. Не бити”. 2-річна дитина вже розуміє більше: “Не стрибай на дивані. Не стрибай. Стрибати небезпечно – ти можеш впасти. Не стрибай!” 3-річна дитина вже може проаналізувати причину та ефект, тому визначайте наслідки поведінки: “Твої зуби треба чистити. Ти можеш почистити їх сам, або я почищу їх тобі. Ти вирішуй. Чим довше будеш вирішувати, тим менше часу у тебе буде для перегляду мультиків”. 

6. Робіть тайм-аути / ставте у куток

Якщо повторювані докори і втрата привілеїв не вилікували дитину від поганої поведінки, то Ви можете зробити дитині тайм-аут (з розрахунку 1 хвилина на рік віку дитини). Перед тим, як зробити тайм-аут, зробіть серйозне обличчя і дайте застереження суворим тоном: “Я рахую до 3, якщо ти не перестанеш, ти підеш у куток. Один, два, три!” Якщо дитина не послухалася, заберіть її до тихого і безпечного місця, яке Ви обрали для тайм-аута і поставте таймер. Коли таймер вирахує час, попросіть дитину вибачитися і обійміть її, щоб показати, що Ви не сердитеся. Діти не люблять бути окремо від батьків та іграшок, тому врешті-решт простої погрози зробити тайм-аут повинно бути достатньо, щоб зупинити їх небажані дії. 

7. Будьте позитивними 

Не важливо, якими засмученими Ви почуваєтеся щодо поганої поведінки дитини, не випускайте ці емоції перед дитиною. Якщо б люди на роботі чули від боса: “Я не знаю, що робити з моїми підлеглими. Вони керують компанією, і я почуваюся безсилим, щоб змінити це”, то вони б втратили повагу до нього і далі б робили свої справи. Те ж саме з дітьми. Коли вони чують, що батьки говорять про них негативно або з безнадією, у них не буде хорошого враження про Вас як про боса, вони будуть повторювати поведінку. 

Все ж, це нормально інколи бути розсердженими. Якщо Ви дійшли до цієї точки, то поговоріть зі своєю половинкою, педіатром чи довіреним другом для підтримки і поради. 

Вік та віхи розвитку

Ефективна дисципліна дітей починається з розуміння, на якому етапі розвитку знаходиться Ваша дитина. Ось короткий огляд:

  • У 18 місяців (1.5 роки) дитина безстрашна, цікава до всього, імпульсивна, рухлива і не розуміє наслідків своїх вчинків. Ідеальна картина для опису дитини цього віку — це малюк, що біжить по коридору від своєї мами, але при цьому дивиться, чи вона все ще позаду, і продовжує бігти далі. І хоча дитина вже розвиває свій запас слів і може слідувати простим настановам, вона все ще не може ефективно виражати свої потреби чи розуміти довгі зауваження. Малюк може кусатися чи битися, виражаючи своє невдоволення, або просто щоб привернути увагу. Наслідки поганої поведінки повинні бути негайними. І це дуже важливо! Якщо Ви почекаєте всього лише 10 хвилин, щоб зреагувати, малюк вже не пам’ятатиме, що він зробив не так, і не зможе поєднати свою дію з наслідком.
  • У віці 2 років дитина використовує свої прогресуючі моторні навички для випробування меж: стрибає, бігає, кидає щось і лазить всюди. Вона говорить всього кілька слів за раз, засмучується, коли не може донести свою думку, схильна до істерик. Малюк у цьому віці також зосереджений на собі і не любить ділитися. Наслідки дій мають бути швидкими, так як 2-річні нездатні до відстеження часу. Але оскільки дитині все ще бракує контролю власних імпульсів, дайте їй ще інший шанс проявити себе добре незадовго після випадку з поганою поведінкою.
  • У віці 3 років дитина говорить дуже багато. Вона користується мовою, щоб виражати свою точку зору. У цьому віці малюк полюбляє проводити час з іншими дітьми і має нескінченну енергію, тож йому буде важко тихенько поводитися вдома. Буде хорошою ідеєю відводити дитину на дитячий майданчик або у спортзал на гімнастику. Це дасть їй необхідне вивільнення енергії і соціальні контакти. Малюк вже відрізняє хороше від поганого, розуміє причину і наслідок, може зберігати інформацію протягом кількох годин. Тож наслідки поганих вчинків можна відкласти для максимального ефекту, а роз’яснення зробити більш детальними. Наприклад, якщо малюк кидається пластівцями на сестру, нагадайте йому про правило «не кидатися їжею» і скажіть, що якщо він буде це продовжувати, то Ви забороните йому подивитися серію улюбленого мультфільму. Якщо він все ще продовжує кидатися їжею, заберіть її у нього. Коли ж він попросить Вас подивитися телевізор, скажіть: «Пам’ятаєш, коли мама сказала тобі не кидатися пластівцями, а ти все одно продовжував? Тоді ж я сказала тобі, що наслідком буде те, що ти не будеш дивитися телевізор».

Хочете більше статей на тему “дисципліна дітей”? Клікайте “Подобається” та діліться з друзями, і ми будемо писати більше корисного контенту.

Ваша активність - наше натхнення! Подякуйте автору лайком, репостом чи коментарем =)