Надмірний стрес у родині. Шляхи боротьби зі стресом у сім'ї.

Як батьки, Ви вже знаєте, що надмірний стрес — це інколи така ж частина життя, як і спроби вкласти дитину спати і нагодувати її корисною, але несмачною, їжею. Однак Ви можете не усвідомлювати, що Ваші розчарування можуть впливати і на рівень стресу дитини. І чим гірше ситуація, тим більше Ваш дім буде сповнений крику, сварок і однослівних відповідей.

Чи можна позбутися стресу у родині взагалі? Навряд чи. Однак є шляхи мінімізувати його.

Надмірний стрес у сім’ї: ознаки і шляхи боротьби

1. Ніхто не спить

Коли Ваш рівень стресу надвисокий, сон страждає перш за все. Привіт, безсоння! Нестача сну робить Вас ще більш роздратованими, збудженими і стривоженими. Якщо Ви і Ваша родина відчуваєте перевтому, покладіть дітей спати на півгодини-годину раніше, і самі також лягайте спати раніше.

2. Ви кричите один на одного більше

Запитуєте себе, чи Ваша родина знаходиться під тиском стресу? Нашороште вуха — часто чим більше стресу ми відчуваємо, тим більше ми кричимо і сперечаємося. Стишення власного голосу може допомогти пом’якшити хід розмови. Також непоганим способом є усім взяти паузу. Ви можете сказати: «Мамі треба цей перепочинок, тож ми просто полежимо тут поруч мовчки, а потім почнемо усе заново».

3. Ви менше обідаєте/вечеряєте разом

Гірка правда: коли Ви чи Ваш партнер почуваєтеся роздратованими і виснаженими, Ваші діти можуть пропускати сімейний обід чи вечерю, щоб уникати розмов з Вами. Є один непоганий спосіб зробити Ваш час за столом більш радісним знову. Нехай кожен член родини напише щось позитивне про іншого і покладе у кошик посередині стола. Під час обіду витягайте записочки і читайте ці спостереження вголос. Це допоможе дітям радісно очікувати наступного прийому їжі разом. Це також чудовий шлях виразити похвалу за конкретні речі та поведінку, що краще ніж загальна похвала.

4. Ваша дитина віддаляється

Під час значного стресу деякі діти закриваються від інших. Діти постарше можуть зачинятися у своїй кімнаті, в той час, як молодші можуть перестати просити про прогулянки з друзями.

Якщо Вам знайомі подібні ознаки, то влаштуйте перевірку. Поговоріть з дітьми. Намагайтеся розкрити їх і прислухайтеся до них. Якщо ж Ви самі під впливом стресу, то скажіть про це: «У мене був важкий день. Я піду прийму гарячу ванну і трохи заспокоюся». Подібним чином проговорюйте проблему і її вирішення, тож діти знатимуть, як Ви долаєте стресові ситуації.

Подібним же чином звертайте увагу на те, щоб бути хорошим прикладом регулювання стресу для дітей. Якщо Ваші методи боротьби з напругою не дуже позитивні (наприклад, переїдання, алкоголь, надмірний сон), спробуйте інші, більш здорові, звички: глибоке дихання, прислухання до власних відчуттів, фізичні вправи.

5. У Вас завал на роботі

Пропустили крайній строк здачі робочого завдання? Не впоралися з презентацією? Стрес може бути причиною цього всього, адже він відбирає у Вас здатність до концентрації та організації. Визначте Ваші найбільші проблемні місця і подумайте над рішеннями разом з партнером. Якщо вибиратися зранку з дому для Вас проблемно, спробуйте готуватися по максимуму ввечері.

ПОВ’ЯЗАНЕ: 10 шляхів, як мамі зберегти баланс між роботою та родиною

6. Усі погано почуваються

Немає значення Ваш вік, хронічний стрес впливає на Ваше тіло. Молодші діти можуть скаржитися на біль у животі та нічні кошмари, підлітки часто отримують головний біль. Дорослі ж типово відчувають стрес у шиї, плечах і спині. Проблем зі сном зазнають усі.

Тож не дивно, що під час дії стресу Ваша імунна система ослаблена і Ваші шанси захворіти зростають. Слідкуйте за гігієною, робіть зарядку, їжте здорову їжу. І постарайтеся зменшити стрес, як тільки можете. Хорошим способом зробити це є відпочинок усією родиною: прогулянки у парку разом, настільні ігри, перегляд фільмів.

7. Постійний безлад і метушня

Бігання від однієї позакласної діяльності до іншої може змусити Вашу родину почуватися знервовано. А це у свою чергу спричиняє напругу м’язів, головний біль, біль у животі та інші проблеми. Якщо Ви почуваєтеся занадто напруженими, візьміть паузу. Наприклад, Ваша родина бігає по дому у пошуках кросівок дитини, а Ви спізнюєтеся на її змагання. Перестаньте метушитися, зробіть 10 глибоких вдихів і видихів. Краще приїхати на кілька хвилин пізніше з усім необхідним спорядженням, аніж не взяти участь у змаганнях, приїхавши без потрібних речей.

Стратегія на довгий період? Зосередьтеся на тому, щоб зберігати баланс у родині. Якщо Ваша дитина займається усім підряд, то це не є здоровим. Діти потребують відпочинку так само, як і батьки.

Вам також може сподобатися стаття «6 безпрограшних порад, як збирати дітей вчасно».

Вашій сім’ї також заважає надмірний стрес? Пишіть у коментарях, що допомагає Вам з ним впоратися. Ставте лайки і діліться цими порадами у мережі. Нехай вони стануть у нагоді і Вашим друзям!

Ваша активність - наше натхнення! Подякуйте автору лайком, репостом чи коментарем =)