Непередбачувана поведінка дітей 7-8 років

Стримана дитина зараз, через кілька хвилин — криза. Нова віха у розвитку дитини 7-8 років. Як же реагувати на цю мінливу поведінку?

«Всього за півгодини мій 8-річний син Женя налив своїй молодшій сестрі молока, випросив у мене самому піти на заняття у спортсекцію поблизу, посварився зі своїм молодшим братом через іграшку Залізну людину, а потім став розгублений і мало не пропустив своє тренування», — розповідає Аліна, мама 3-х дітей.

«У віці 7-8 років мозок дитини зазнає значних змін, — пояснює це явище Катерина Фоломєєва, доктор медичних наук та підлітковий психіатр у одній з лікарень Києва. — Схоже, ніби діти у цьому віці спостерігають за поведінкою старших дітей та дорослих і хочуть самі так поводитися, але через деякий час їх мозок каже: «Все, з мене годі!»

До того ж, хоча вони і володіють фізичними здібностями для виконання різноманітних завдань, їм все ж бракує ментальних здібностей та концентрації. Наша стаття допоможе Вам та Вашій дитині пройти через цей складний час.

Непередбачувана поведінка дітей 7-8 років: що робити

Збільшуйте відповідальність

Нові обов’язки допоможуть дитині розвинути навички концентрації та дадуть їй впевненість, яку вона потребує для переходу до старшого віку. Подумайте разом, з якими обов’язками Ваша дитина зможе впоратися, наприклад: загортати свій обід, складати свою білизну та одяг, прибирати кімнату. Підбадьорюйте і винагороджуйте не тільки за результати, а й за зусилля. Адже 7-річна дитина не може скласти у шафу свій чистий одяг так же охайно і рівно, як Ви, принаймні спочатку, але суть цих обов’язків не у досконалості, а у побудові навичок та звичок.

Якщо Вам бракує ідей з приводу обов’язків, які Ви можете доручити дітям, читайте нашу статтю «Які справи можна доручити дітям різного віку: інструкція для батьків».

Якщо дитина пропонує виконувати завдання, яке для її віку не дуже безпечне (наприклад, готувати млинці на плиті чи ходити у парк самій), не відкидайте її ідею зі словами «Ти ще замалий для цього». Натомість, поясніть дитині, чому це завдання для неї небезпечне і коли Ви обоє зможете обговорити це знову (у якому віці).

Перегляньте розпорядок дня

Ви можете подумати, що Ваша дитина вже звикла до рутинних справ, тож повинна була б сама розуміти, коли лягати спати чи готуватися до школи, без Ваших постійних нагадувань. Але насправді у цьому віці вона потребує систематизації навіть більше, ніж раніше. Це тому що її виконавчі здібності, навички до розбиття завдання на кроки та організації, все ще формуються. Вони лише більш розвинені, ніж у віці 5-6 років, хоча коло обов’язків значно збільшилося у порівнянні з часом у дитсадку (адже дитина вже у школі).

Наприклад, одна мама, Лариса Сиренко, мусила пильно слідкувати за своєю 8-річною донькою кілька тижнів, перш ніж вона більш-менш звикла до шкільних буднів. «На початку навчального року я обговорювала з донькою усе до найменших деталей і постійно нагадувала: від шкільного обіду до домашніх завдань. Зараз донька вже звикла, але я була здивована, що це зайняло так багато часу», — розповідає Лариса.

Є один ефективний спосіб, як допомогти дитині запам’ятати буденні справи: нехай вона запише кожен крок і повісить цей листок у себе у спальні або на холодильнику.

Плекайте чуйність

Десь до цього віку діти були все ще доволі егоцентричні. Раптом же вони розвивають набагато більшу здатність ставити себе на чуже місце. Це визначає величезний стрибок у їх моральному розвитку. Вони вже не коряться правилам лише зі страху бути покараними. Нині вони коряться правилам, бо не хочуть образити почуття інших, або, що більш важливо, хочуть здобути підтримку та заохочення інших, особливо своїх вчителів.

Щоб заохочувати подібну поведінку, психологи рекомендують хвалити дитину, коли вона робить щось від доброго серця, нехай це просто катання своєї сестрички на гойдалці у парку чи притримування дверей для інших. Це може бути також чудовою нагодою для благодійної допомоги. Ви можете разом з дитиною обрати, що саме Ви зробите, як родина, для допомоги іншим.

Грайтеся разом

На людях, Ваша 8-річна дитина, можливо, не хоче, щоб Ви ходили весь час біля неї (така поведінка може бути притаманна більше хлопчикам), але не думайте, що вдома вона почувається так само. Насправді діти у цьому віці все ще насолоджуються проведенням часу з батьками. Змініть Ваші родинні заходи, щоб вони виглядали більш «дорослими» для Вашої дитини. Наприклад, змініть звичні настільні чи інші ігри, або замість того, щоб читати одну просту історію на ніч, прочитайте главу книги «Гаррі Поттер» чи «Чарлі і Шоколадна фабрика».

Якщо Вам подобаються наші статті, підтримайте автора лайками та поширеннями у соцмережах =))

Ваша активність - наше натхнення! Подякуйте автору лайком, репостом чи коментарем =)