Як відмовити дитині, не кажучи ні

Просто відмовити дитині — це одна з найлегших форм дисципліни, але вона не завжди найефективніша. Тож ми зібрали 10 кращих шляхів, як спонукати дитину послухатися Вас.

Завжди є кращі шляхи для відмови та виховання дитини, аніж завжди казати «ні». Крім очевидної втоми як батьків, так і дитини, деякі експерти з виховання вважають, що постійне «ні» може породити відчуження та посіяти зерна майбутнього відкритого протистояння. Надміру часте вживання цього слова може знецінити його значення, тож прибережіть його краще для більш серйозних ситуацій. Натомість краще вживайте короткі, чіткі і зрозумілі фрази, чому саме Ваша дитина не повинна щось робити.

Спробуйте скористатися одним з цих 10 речень як замінником слова «ні» у різних випадках.

Як відмовити дитині

«Я знаю, що ти любиш морозиво, але їсти його занадто багато погано»

Дитячі психологи радять батькам відмовляти у проханнях дитини про шкідливу їжу, як-от морозиво чи цукерки, пропонуючи натомість здоровішу альтернативу, наприклад, йогурт. Уникайте обіцянок типу «можливо завтра». Малюки не усвідомлюють плин часу дуже добре, тож для них не має сенсу казати, коли саме у майбутньому вони отримають морозиво. Вони просто хочуть те, що хочуть, і саме зараз, тож батькам краще всього просто спокійно, чітко і лагідно запропонувати здоровішу їжу, незважаючи на протести дитини. Таким чином, Ваша дитина все ж отримає перекус, але набагато корисніший.

«Їжа для того, щоб її їсти, а не кидатися нею»

Малі діти полюбляють гратися їжею, оскільки можуть бути ситі з попереднього прийому їжі. Тож вона стає для них забавкою. Замість того, щоб кричати і сваритися на дитину за таку поведінку, просто заберіть у неї тарілку і поясніть, чому саме не можна кидатися і гратися їжею. Ви також можете скористатися подібним же підходом, коли малюк стане стрибати і перекочуватися на ліжку у пізні години: «Ліжка для спання і відпочинку, а не для стрибання». Якщо ж дитина без протестів вип’є своє молоко, то не забудьте похвалити її за хорошу поведінку.

«Не розкидай конструктор. Давай я покажу тобі, як гратися»

Якщо Ваш малюк почне руйнувати конструкторну вежу, збудовану його братом, це не обов’язково є ознакою заздрості, принаймні не свідомої. Мала дитина може не усвідомлювати, що вона заздрить таланту брата, вона може просто побачити будівлю з конструкторних блоків і подумати, що зламати її буде весело. Більшість дітей терпіти не можуть, щоб їм казали, що робити. Але якщо Ваш малюк почує, що Ви висловлюєте, що він хоче і відчуває, то це допоможе йому підвищити своє самоусвідомлення і знати, що інші його чують, бачать і розуміють. Так виховується емпатія. Запитайте, чи можна Вам приєднатися до гри і змоделюйте правильний шлях для дитини для гри з іншими.

«Усе навколо теж живе. Давай будемо обережніше»

Якщо Ви застанете свою дитину за вириванням Ваших дорогих півоній або смиканням Вашого домашнього улюбленця за хвоста, то просто скажіть їй, що рослини і тварини також живі. «Коли ти завдаєш болю квітці (чи тварині), ти ображаєш їх і шкодиш їх зростанню». Це допоможе Вашому малюку розвинути емпатію та усвідомлення почуттів інших живих істот. Дайте дитині пізнати, що треба з повагою ставитися як до рослин і тварин, так і до природи у цілому.

«Ми користуємося словами, а не руками»

Це розумний підхід для уникнення слів: «Не бий сестричку». Для маленьких дітей усвідомлення, що таке бити чи не бити інших дуже нечітке. Важливо одразу ж припинити подібну поведінку, як тільки її помітите, і спокійно визначити бажану поведінку, сказавши: «Ми не б’ємося, коли ми сердиті». У більшості подібних випадків малюк таким чином виражає свої негативні емоції або приваблює увагу. Попросіть дітей обійнятися, щоб посилювати їх зв’язок. Також допомагайте їм заспокоїтися, коли вони сердиті, і питайте, що сталося, коли вони сумні. Іншим варіантом вирішення подібної ситуації є допомогти дитині визначити почуття, які у неї з’являються у певний момент. Як тільки цьому почуттю буде дане ім’я, Ви зможете значно просунутися у вирішенні проблеми, оскільки будете знати причину.

«Я не розумію тебе, коли ти так скиглиш. Скажи звичайним голосом»

Коли дитина пізнає нові слова, вона може протестувати або просити щось тонким і плаксивим голосом. Уникайте слів: «Припини ниття» або «Ми не скиглимо». Натомість спонукайте дитину до спілкування простими словами. Скажіть: «Я не розумію тебе, коли ти говориш таким голосом». Це допоможе дитині перейти на нормальний тон розмови. Найкращою мотивацією для дитини є те, що її слова, почуття та прохання будуть почуті і не залишені без відповіді. Дитина розуміє, що у неї є вибір не лише тону голосу, а й поведінки.

«Стережись! Мама зараз тебе зловить»

Сміх і веселощі також є чудовим методом дисципліни, особливо з нескладними ситуаціями. Відволікання та гумор є прекрасними стратегіями для малюків, що бувають впертими та дратівливими. Малі діти полюбляють сміятися, тож розігрування дурника і розваги разом будуть веселим і лагідним способом спонукати малюків до більшої взаємодії з Вами. Вам не потрібно для цього бути великим коміком. Ви можете просто сказати якесь кумедне попередження, як-от «Зараз я тебе залоскочу!» Наступного разу, коли Ваш малюк буде творити безлад на кухні, просто пригрозіть йому такою фразою і побіжіть за ним у іншу кімнату, де облаштовано більш вдале місце для розваг.

«Можеш віддати мамі телефон? А ти можеш погратися цією іграшкою»

Ваш малюк може хотіти потримати Ваш телефон кожного разу, як він дзвонить, але це не іграшка. Наступного разу, як дитина потягне руки до телефона, дайте їй натомість невелику і веселу іграшку. Для дітей легше замінити одну поведінку іншою, ніж просто припинити якусь дію. Якщо ж у Вас немає з собою іграшки, спробуйте дати дитині якийсь безпечний і неїстівний об’єкт, наприклад, пластиковий м’ячик. Ця річ також не повинна легко руйнуватися і створювати безлад. Ви також можете скористатися можливістю і просто відвернути увагу дитини, розповівши їй про речі навколо.

«Не знімай взуття. Ми робимо це тільки вдома»

Ваш малюк тільки-но почав носити взуття і при кожній нагоді намагається його скинути. Замість того, щоб весь час казати: «Не скидай взуття», поясніть дитині бажану поведінку. Подібний метод діє також для випадків, коли малі діти починають вдягати невідповідні речі. Спробуйте: «Ми вдягаємо купальник на пляжі, а не для гри у дворі». Або коли дитина залазить на меблі, скажіть: «Стільчики потрібні для сидіння» або «Будь ласка, стань на підлогу».

«Стій!» «Небезпечно!» або «Гаряче!»

Інколи простого «ні» не досить для пояснення можливої небезпеки. Натомість скористайтеся іншими сильними словами з настороженим тоном. Для того, щоб відмови і заборони були ефективними, батьки повинні докласти чимало зусиль для побудови хорошої комунікації між собою та дитиною. Ви можете виражати поняття небезпеки підвищивши голос, похитуючи пальцем або навіть наляканим виглядом. Це означає, що коли Ваша дитина збирається покласти руку на плиту, навіть якщо вона зараз холодна і не використовується, висловіть свій страх застережливими фразами і тут же перенесіть дитину у безпечне місце.

Якщо Вам сподобалися наші поради, ставте лайк і діліться з друзями! Пишіть нам у коментарях, які з цих фраз Ви вже використовуєте у спілкуванні зі своїм малюком.

Ваша активність - наше натхнення! Подякуйте автору лайком, репостом чи коментарем =)